V posledných rokoch sa na trhu objavila široká ponuka elektrobicyklov a tak nie je vôbec jednoduché zorientovať sa v nej. Potrebujete vôbec elektrobicykel? A aký konkrétne? Poďme sa na to postupne pozrieť.
Dozviete sa:
- Pre koho je elektrobicykel vhodný
- Aké typy elektrobicyklov existujú
- Aké typy pohonov na elektrobicykloch nájdete
- Dôležité parametre ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť
- Niekoľko tipov na konkrétne elektrobicykle
V posledných rokoch sa na trhu objavila široká ponuka elektrobicyklov a tak nie je vôbec jednoduché zorientovať sa v nej. Preto sme pre Vás pripravili návod, ako sa v ponuke elektrobicyklov zorientovať.
Potrebujem elektrobicykel? Pre koho je elektrobicykel vhodný?
Nie je možné úplne presne špecifikovať, pre koho sú elektrobicykle určené.
Pomôžu starším a menej výkonným rekreačným cyklistom zvládnuť náročnejšie a dlhšie trasy, pomôžu manželkám a priateľkám udržať tempo na výjazde s partnerom, alebo vám umožnia jazdiť hore kopcom rýchlejšie. Situácií v ktorých využijete e-bike je veľa. Máme aspoň pár tipov.
Starší cyklisti a cyklistky
Máte 60+ rokov, ale chceli by ste jazdiť trasy, ktoré ste jazdili ked ste mali 30? Vďaka elektrobicyklom a ich podpore sa zníži priemerná záťaž pre vaše telo počas výjazdu a tak s rovnakou námahou prekonáte väčšiu vzdialenosť/prevýšenie.
Menej vykonní cyklisti, ktori chcú držať krok s ostatnými
Vaši známi sa každú nedeľu stretnú na dlhom rekreačnom výjazde, vy však bicyklujete málo a viete, že by to pre vás bolo priveľké sústo. Okrem tréningu je možnosťou práve elektrobicykel. Pomôže vám vyrovnať sa lepším cyklistom v partii, takže nebudete ostatných zdržiavať.
Neodporúčame sa však s cyklistami na klasických bicykloch pretekať. Môže sa stať, že na budúci výjazd už nebudete pozvaný.
Radi jazdíte, no obmedzuje vás zdravie
Radi sa vozíte dole kopcom, alebo tiahlými lesnými cestičkami, no máte slabšie srdce a v kopcoch nechcete nič riskovať. Elektrobike urobí časť práce v kopcoch za vás a zvyšok výjazdu si môžete užiť ako na klasickom bicykli bez pohonu.
Typy pohonu elektrobicyklov
Najbežnejší pohon, s ktorým sa v dnešnej dobe stretnete u bicyklov strednej a vyššej triedy, je stredový. Motor je umiestnený v blízkosti osi kľúk a napomáha k lepšiemu rozloženiu hmotnosti bicykla na obe kolesá. Zároveň ponúka efektívny prenos energie a v kombinácii s typickým miestom pre uloženie batérie – na spodnej rámovej trubke, tvorí kompaktný celok.
Okrem stredového pohonu sa môžete u elektrobicyklov stretnúť s pohonom zadného kolesa, kedy je motor umiestnený priamo v náboji kolesa. Menej časté je potom umiestnenie pohonu na predné koleso.
Typy elektrobicyklov
Horské – MTB elektrobicykle
V poslednej dobe veľmi obľúbený typ elektrobicyklov. Tieto bicykle sú ťažšie, bývajú spravidla vybavené výkonnejšími motormi a batériami s väčšou kapacitou a teda vyššou výdržou. Horské bicykle sú vybavené širšími plášťami a agresívnym dezénom, aby si poradili s náročnejším terénom a boli schopné preniesť výkon v ťažkých podmienkach.
Horské elektrobicykle sú tým pádom aj drahšie. Kvalitný a spoľahlivý celoodpružený elektrobicykel vo vyššej výbave budete pod hranicou 4000 € hľadať len veľmi ťažko. Sú to práve vysokokapacitné batérie a výkonné motory, ktoré výrazne navyšujú ceny týchto bicyklov. Za svoje peniaze však dostanete kvalitný horský elektrobicykel, ktorý si vystačí s bežným servisom.
Cestné elektrobicykle
Čistokrvné cestné elektrobicykle nie sú zatiaľ veľmi rozšírené a ponuka je pomerne úzka. Napriek tomu už dnes nájdete cestné elektrobickle, ktoré sa od klasických odlišujú len minimálne a na ceste ich veľmi ľahko prehliadnete. Majú relatívne nízku hmotnosť a pri vypnutom pohone sa správajú podobne ako klasické cestné bicykle.
O niečo rozšírenejšie sú tzv. hybridy, ktoré nemajú také široké plášte ako horské bicykle, ale napriek tomu zvládnu aj jazdu mimo asfaltové upravené cesty, prípadne ľahší terén.
Mestské elektrobicykle
Mestské elektrobicykle sú primárne určené na jazdu po meste – do práce, do školy, na nákupy a pod. Pre mestské bicykle všeobecne je typické, že ponúkajú pohodlný posed a praktické vychytávky ako rôzne stojany, držiaky, zvonček prípadne osvetlenie a pod. Sú väčšinou menšie a skladnejšie.
Najlacnejšie značkové mestské elektrobicykle u nás kúpite od cca. 1000€.
Výkon motora
Výkon motora je legislatívne obmedzený na maximálne 250W, čo je zároveň výkon, s ktorým sa stretnete u väčšiny elektrobicyklov na trhu. Niektoré (väčšinou kvalitnejšie a zároveň drahšie) elektrobicykle sú však vybavené elektromotormi s vyšším výkonom obmedzeným na povolenú hodnotu, vďaka čomu sú menej zaťažované (preťažované) a v konečnom dôsledku tak vydržia z dlhodobého hľadiska viac.
Kapacita batérie
Celoplošnou snahou v segmente elektrobicyklov je zvyšovanie dojazdu elektrobicyklov, ktorý je priamo závislý na kapacite použitých batérií. Pri rôznych typoch bicyklov sa používajú rôzne typy batérii s rozdielnou kapacitou, čo ovplyvňuje veľkosť batérie. Bežne sa stretnete s batériami kapacity 250Wh až 500Wh, na drahších bicykloch nie sú výnimkou ani batérie s kapaciout 650 – 750Wh.
1Wh znamená, že batéria dokáže dodávať elektrický výkon 1W po dobu 1 hodiny. Ak teda ako príklad použijeme 300Wh batériu, takáto batéria dokáže dodávať energiu pre neustálu podporu 100W k Vášmu výkonu po dobu 3 hodín (pri zanedbaní efektivity elektromotora).
Umiestnenie a integrácia batérie
Najčastejšie sa batérie moderných elektrobicyklov umiestňujú na spodnú rámovu trubku predného rámového trojuholníka, prípadne sa integrujú priamo do nej. Výhoda integrovanej batérie je okrem estetického hľadiska aj v tom, že batéria je lepšie chránená pred vonkajšími vplyvmi. Nevýhodou môže byť horší prístup a (časovo) náročnejšia výmena.
Môžete sa však stretnúť aj s batériou umiestnenou za sedlovou trubkou. Toto riešenie je typické pre mestské elektrobicykle.