Regenerácia však nie je len čas odpočinku. Je to zložitý proces, ktorý zahŕňa rôzne stratégie pre obnovu svalov, energetických zásob ale aj psychiky.
Význam a dôležitosť regenerácie
Počas tréningov a pretekov sú svaly vystavované stresu. To vedie k únave a nahromadeniu odpadových látok vo svaloch. Ak sa telo dostatočne nezotaví, môže to viesť k chronickej únave, zníženej výkonnosti a v krajných prípadoch až k zraneniam.
Kľúčové aspekty regenerácie
Odpočinok dáva telu čas na nerušenú obnovu. Je teda potrebné dopriať si primeraný spánok, ktorý je nevyhnutný pre opravu tkanív a hormonálnu rovnováhu. Počas spánku sa tiež uvoľňujú rastové hormóny, ktoré podporujú oopravu a rast svalov.
Výživa - po náročnom tréningu alebo pretekoch je telo vyčerpané a je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun živín na obnovu glykogénových zásob svalov. To vieme zabezpečiť konzumáciou vyváženej stravy obsahujúcej bielkoviny, sacharidy no zároveň zdraviu prospešné tuky. Správna výživa je kľúčom k dobrej regenerácii a môže výrazne znížiť čas potrebný na zotavenie.
Masáž, rollery, terragun, ľadový kúpeľ, kontrastné sprchy a pod. tvoria ďalšiu skupinu techník a pomôcok, ktoré pomáhajú znižovať svalové napätie, zlepšiť krvný obeh a tým urýchliť odbúravanie odpadových látok z krvi.
Okrem fyzických metód je nemenej dôležitá aj mentálna regenerácia. Fyzická náročnosť tréningov a pretekov dáva zabrať aj hlave a niekedy sa po dlhodobo náročnom tréningu ocitne cyklista v situácii, že už nemá chuť vysadnúť opäť na bicykel. Je preto vhodné podobným situáciam predchádzať a dopriať si aj psychický oddych, preložiť cyklisticku iným športom, aktívnym oddychom a udržiavať tak vnútornú radosť zo športu.