Obojstranný powermeter 4iiii Precision (Shimano 105)

Obojstranný powermeter 4iiii Precision (Shimano 105)

Powermeter od 4iiii je v meraní výborný. Životnosť materiálu je na tom podstatne horšie.

Po teste jednostranej verzie na ľavej kľuke, ktorý dopadol na výbornú, som sa rozhodol otestovať aj obojstranný variant. Ten fungoval tiež bez akéhokoľvek zaváhania. Aspoň prvé dva roky.

Ľavostranná verzia

Začnem tým, že ľavá kľuka je výborným variantom pre tých, ktorú chcú s meraním výkonu začať, ale nechcú za vybavenie dať balík. Presne to powermeter na ľavej kľuke spĺňa. Pre väčšinu jazdcov zároveň ide o plne postačujúce meranie výkonu (ak nie sú prítomné disbalancie).

4iiii Precision Left / Shimano 105

Ľavá kľuka bola počas testu veľmi jednoduchá na používanie. Inštalácia sa oproti kľuke bez powermetra nelíši a pripojenie k počítaču Garmin Edge 520 aj 530 prebiehalo vždy veľmi rýchlo. Rovnako tak výmena batérie je užívateľsky prívetivá. Okrem dizajnu, ktorý neumožňuje použitie tejto generácie na niektorých rámoch (napr. Canyon Endurace), nebolo ľavej kľuke čo vytknúť.

Obojstraný upgrade

4iiii Precision Double / Shimano 105

Obojstranná verzia však vnáša do merania oproti jednostrannej ďalší rozmer. Za nemalý príplatok je možné vidieť reálny výkon, teda P=PL+PR namiesto P=2*PL čo môže u vybraných jedincov znamenať výrazný rozdiel.

U mňa to napríklad znamenalo nižší výkon, pretože LP balance som mal väčsinou vo výjazdoch 53:47. Ak sa hodnota výkonu nameraného na ľavej strane násobí, to isté sa deje aj s odchýlkou. V mojom prípade som teda videl 106% reálneho výkonu. Ak by som mal vyváženie opačné, ľavostranný powermeter by nameral 94% reálneho výkonu. Pre lepšiu predstavu, pri 300W sa bavíme o 18W oproti reálnej hodnote. V extrémnom prípade pri porovnaní s niekým s opačným vyvážením by bol rozdiel 36W.

Veľkou výhodou obojstranného merania je, že sa viem zamerať na vyváženie. Či už pri silovom tréningu, pri výjazde, tréningu, alebo strečingu.

Technické riešenie na pravej kľuke je o niečo zložitejšie, no tiež zranitelnejšie. Našťastie som nemal možnosť otestovať mechanickú odolnosť ani jedného z meračov, ale povedal by som, že ten na pravej kľuke na tom bude o niečo horšie. Prečo? O tom si prečítate neskôr.

Ak odhliadneme od čísel, ktoré podľa mňa nemá zmysel rozoberať a porovnávať ak sú konzistentné v čase a pri zmene teploty, tak to, čo ma ako užívateľa zaujíma je predovšetkým životnosť a náročnosť servisu (výmena batérie).

Servis

Merač(e) od 4iiii sú v podstate bezúdržbové. Pre mňa to znamenalo asi 3-4 krát v roku výmenu batérií (CR2032, 1ks v každej jednotke). Výmena v ľavej jednotke je veľmi jednoduchá a nie je k tomu potrebné náradie. K výmene na parvej strane je potrebný imbus (vnútorný šesťhran), ktorý je navyše súčasťou balenia. Stačí povoliť 3 skrutky, odmontovať kryt, vymeniť batériu a kryt priskrutkovať späť.

Update 2024: Existuje dôvod, prečo ci 4iiii Precision nekúpiť?

Žiaľ, minimálne u mňa existuje.

Dva roky fungoval powermeter bez problémov. Po tretej sezóne som si všimol na krytke jemné prasklinky okolo skrutiek. Aj menej znalému uživateľovi je pri pohľade na kryt zjavné, že ide o tenký a jemný kúsok plastu. Od prvej chvíle som vedel, že uťahovať ich treba na 0Nm, zatočením šesťhranu medzi prstami, ako keď si chcete osoliť chlieb. Tým to teda byť nemohlo. Spočiatku som si to nevšímal, ale pri niektorej z ďalších výmen som spozornel, pretože sa začal droliť aj plast zo samotnej jednotky - nie len z krytu.

Kryt nie je zásadný problém, ten je dostupný ako náhradný diel, takže som objednal nový. Postupne sa však vydrolili ďalšie kúsky platformy až začala jednotka zatekať. To všetko sa však už udialo mimo záručnú dobu - s najväčšou pravdepodobnosťou kvôli degradácii použitého materiálu.

Kryt s príslušenstvom je dostupný ako náhradný diel

Chcel som však powermeter použivať naďalej a tak som si vravel, že aspoň zistím, ako dlho reálne vydrží. Pri umývaní to bol pochopiteľne problém. Jednotku bolo potrebné vždy obaliť tak, aby sa do nej nedostala vlhkosť. Každá ďalšia výmena batérie bola viac a viac riskantná, pretože napriek tomu, že som skrutky už nepriťahoval skoro vôbec, sa plast rozpadal ďalej a matice sa postupne začali povoľovať. Najväčším prekvapením však pre mňa bolo, keď sa jedného dňa jednotka nepripojila. Paradoxne, ľavá.

Po otvorení krytu batérie som zistil, že tesnenie popraskalo až sa na jednom mieste celkom pretrhlo a umožnilo tak vnik vlhkosti priamo do jednotky. Nakoniec teda skončili dosť neslávne obe.

Oficiálne stanovisko sa mi získať nepodarilo, pretože kľuky už na reklamáciu nebolo možné zaslať, ale pri pultovej cene 750€ až 799€ powermeter od 4iiii nemôžem odporúčať. Naopak, životnosť konkrétneho kusu bola príliš krátka. Týmto upozorňujem, že podobnú vadu som si všimol aj na viacerých inzerovaných meračoch z druhej ruky. Preto pri kúpe odporúčam odskrutkovať kryt a dobre si pozrieť stav plastu platformy. Vždy si tiež skontrolujte tesnenie na ľavej jednotke a v prípade potreby ho okamžite vymeňte. Neviem ako je na tom tretia generácia, ale skúšať to už radšej nebudem.

Dobrou voľbou za rozumnú cenu môže byť napr. Quarq, Assioma, prípadne Garmin. Nebál by som sa však ani riešenia od Xcadey, keďže podpora je dostupná aj priamo na Slovensku.

Väčšinu času jazdím na ceste, no pretekám prevažne na tratiach XC maratónov u nás. V zime uprednostňujem doplnkové športové aktivity - bežky, zjazdové lyžovanie, hike a beh. Na webe sa starám o obsah a rozvoj.

Pozvánka: Humenský MTB cyklomaratón Singletracky Hubková 2025

Od SCK Humenné nám prišla pozvánka na lokálnu akciu v zemplínskom regióne. Radi podporíme a preto pozvánku zdieľame aj s tebou.

Quarq Dfour je fakt dobrý deal. Ale skutočne je?

Quarq DFour je powermeter spider, ktorý je určený pre použitie so SRAM AXS (8-bolt) kľukami a Shimano BCD 110 prevodníkmi. Prekvapí cenou, ale je to len tretina setupu. Naozaj sa oplatí?

Majstrovstvá sveta v graveli sa v Nice neuskutočnia

UCI koncom februára oznámila, že majstrovstvá sveta v graveli sa napokon neuskutočnia tak, ako bolo plánované - 18. októbra 2025 vo francúzskom Nice.

Obojstranný powermeter 4iiii Precision (Shimano 105)

Po teste jednostranej verzie na ľavej kľuke, ktorý dopadol na výbornú, som sa rozhodol otestovať aj obojstranný variant. Ten fungoval tiež perfektne. Aspoň prvé dva roky...

Quarq Dfour je fakt dobrý deal. Ale skutočne je?

Quarq DFour je powermeter spider, ktorý je určený pre použitie so SRAM AXS (8-bolt) kľukami a Shimano BCD 110 prevodníkmi. Prekvapí cenou, ale je to len tretina setupu. Naozaj sa oplatí?