Oplatí sa merač srdcového tepu 4iiii Viiiiva?

Oplatí sa merač srdcového tepu 4iiii Viiiiva?

Po dlhodobom teste HRM 4iiii Viiiiva som nazbieral niekoľko zaujímavých poznatkov, ktoré stojí za to zvážiť skôr, než si kúpite nový snímač srdcového tepu.

Prvýkrát som sa dostal k Viiiive v roku 2020. Po útrapách, ktoré som zažíval s Garmin HRM Premium, som hľadal spoľahlivejší snímač, ktorý by vydržal dlhšie než je životnosť samotného textilného pásu s elektródami.

Viiiiva - parametre snímača a hrudného pásu

Hmotnosť5g
Rozmery6.5 cm x 4.5 cm
Obvod hrudného pásu57–132 cm
Životnosť batérieaž 200 hodín (CR2032)
Komunikačné protokolyANT+, Bluettoth Smart
Dosah vysielačado 10 metrov
VodotěsnostIPX7
Špecifikácia 4iiii Viiiiva

V čom je Viiiiva iná?

Niekoľko zásadných rozdielov, ktoré si ako užívateľ všimnete hneď:

  • pás sa pripína symetricky na cvoky k snímaču (Garmin má pás po celom obvode a snímač sa pripína naň)
  • na výmenu batérie nie je potrebné špeciálne náradie v podobe mikro skrutkovača, k batérii sa dostanete pootočením krytu napríklad pomocou mince
  • Viiiiva podporuje Bluetooth Smart aj ANT+
  • vie fungovať v režime bridge, takže viete vďaka nej spojiť dve nekompatibilné zariadenia
  • samotný snímač v sebe dokáže uchovať až 60 hodín dát

Okrem toho je snímač podľa údajov výrobcu presnejší. Toto posudzovať nebudem, ale dáta sú oproti Garminu konzistentnejšie (pravidelne sa v záznamoch objavovali nezmyselné špičky, často súvisiace s končiacou životnosťou pásu, resp. elektród).

Výdrž batérie udáva výrobca "až 200 hodín". Tu veľmi záleží od podmienok v ktorých sa snímač používa a kvality použitej batérie. Mne sa k tejto životnosti nepodarilo priblížiť, ale ani cca. 100 hodín ktoré reálne u mňa vydrží nepovažujem za problém.

Ani Viiiiva nie je nesmrteľná

Za určitých okolností by asi teoreticky mohla byť, ale systém otvárania pre prístup k batérii je založený na troch jemných výbežkoch, ktoré slúžia ako zámok plastového krytu. Keďže ide o relatívne jemný a mäkký plast, nie je ťažké tieto výbežky pri výmene batérie poškodiť. To bol prípad aj môjho prvého snímača. Najskôr sa asi po dvoh rokoch odlomil jeden a po nejakom čase aj druhý. Napriek tomu, že pod kryt utesnený sa do vnútra začala dostávať vlhkosť (pot) a snímač pravdepodobne po dlhodobom skrate ukončil svoje funkčné pôsobenie.

Viiiiva po tom, čo sa do nej dostala vlhkosť

Ide pochopiteľne o chybu užívateľa, no dizajn otvárania/zatvárania by sa dal ďalej posúvať.

Životnosť pásu je porovnateľná s tým od Garminu, aj tu však platí, že veľmi záleží na starostlivosti a údržbe (čistenie po výjazde a periodické pranie).

Najväčšou výhodou však bolo, že výrobca ponúkal k dispozícii náhradné pásy - nebolo tak potrebné kupovať celý snímač. Garmin ich v roku 2019/2020 na našom trhu podľa vtedy dostupných informácii neponúkal.
Dnes sú u oboch výrobcov samostatné náhradné pásy k dispozícii.

Cena a celkový dojem

Pri cene v priemere o 10€ nižšej je u mňa Viiiiva jasná voľba. Lacnejšie sú aj náhradné pásy a celkovo ide o funkčnejší merač s dlhou životnosťou, ktorý výrobca označuje ako 10x presnejší.

U nás ho na pultoch nájdete v cene okolo 50€, ale v zahraničí je možné zakúpiť aj o 20% lacnejšie, napr. na Bike24.

Väčšinu času jazdím na ceste, no pretekám prevažne na tratiach XC maratónov u nás. V zime uprednostňujem doplnkové športové aktivity - bežky, zjazdové lyžovanie, hike a beh. Na webe sa starám o obsah a rozvoj.

Test: Giant Propel Advance 2

Model Advanced 2 je najnižším modelom rodiny Propel a je postavený takmer výlučne na komponentoch sady Shimano 105. Brzdové kotúče síce dodal Giant vlastné, ale inak je to kompletná, mechanická 105ka.

CrissCross 3x15'

Hlavným cieľom tréningu je zlepšiť schopnosť tela odbúravať odpadové látky (laktát) v situáciach, kedy nie je možné úplne zvoľniť.

Oplatí sa merač srdcového tepu 4iiii Viiiiva?

Po dlhodobom teste HRM 4iiii Viiiiva som nazbieral niekoľko zaujímavých poznatkov, ktoré stojí za to zvážiť skôr, než si kúpite nový snímač srdcového tepu.