Garmin Edge 530

Garmin Edge 530

Garmin Edge 530 je skvelou voľbou pre vášnivých cyklistov, ktorí radi objavujú nové trasy, efektívne trénujú a chcú sa cítiť na cestách bezpečne.

Garmin Edge 530 - balenie

Garmin Edge 520/530 je asi najpoužívanejšia klasika na poli kompaktných GPS cyklopočítačov. Je totiž zlatou strednou, ktorá v sebe kombinuje širokospektrálnu funkcionalitu, kompaktné balenie a priaznivú cenu.

Nástupca staršej 520ky - Edge 530 je stále relatívne ľahký, no výkonný a výborne čitateľný. Lepšie spracovanie máp a množstvo vylepšení oproti jeho predchodcovi z neho robia výbornú voľbu pre tých, ktorí nechcú experimentovať a radšej stavia na overenú klasika (so všetkými pozitívami aj negatívami).

Doteraz som používal Edge 520, takže užívateľské rozhranie Edge mám vo svalovej pamäti - minimálne tie základné, najviac používané funkcie pri tréningu. Menej som používal mapové podklady a navigáciu, keďže na MTB v lese sa pre mňa neukázal ako veľmi použiteľný. Časté výpadky signálu a následne blúdenie spôsobovali skôr frustráciu než radosť z objavovania nových miest.

S modelom 530 však cítiť v tomto smere pokrok. Viac priestoru v pamäti pre ukladanie naplánovaných trás a podstatne lepšie mapové podklady sa mi zatiaľ páčia, ale ešte som ich naplno nestihol otestovať. K tomuto aspektu sa určite vrátim neskôr.

Čo však viem povedať už teraz je, že výdrž batérie je dlhšia reálne sa pohybuje pri pripojenom radare, hrudnom páse a powermetri cca. 12-15 hodín. Väčšinou však 530ku nabíjam okolo úrovne zostávajúcich 20% kapacity batérie v záujme zachovania dlhšej životnosti.

Balenie základnej varianty

Obsahom základného balíčka (teda non-bundle) sú držiaky na rajdy alebo predstavec, upevňovacie gumičky rôznych dĺžok, predsadený držiak, náradie na jeho upevnenie a

Najväčšie výhody Edge 530

Väčší displej

Zväčšenie displeja o 13% (z 2,3 na 2,6 palca) zariadeniu rozhodne pomohlo a zlepšila sa čitateľnosť aj ovládanie. Zmenu k lepšiemu vďaka väčšiemu displeju je cítiť aj pri použití navigácie.

Pokročilé mapovanie

Edge 530 prichádza s pokročilým mapovaním, ktoré umožňuje lepšie a jednoduchšie plánovanie trás. Čo ma prekvapilo najviac, je už nainštalovaná mapa bežiaca v pozadí - bez toho aby som čokoľvek nastavoval alebo spúšťal vyranú trasu, 530ka ma sama od seba upozornila na nebezpečnú, utiahnutú zákrutu. To ma naozaj prekvapilo a Garminu za to patrí veľká pochvala.

Okrem toho je navigácia neporovnateľne intuitívnejšia a prehľadnejšia ako s modelom 520. Pokrok je obrovský.

Monitorovanie výkonnosti

Už starší model po výjazde a následne na začiatku ďalšieho zobrazoval odhad doby/stav regenerácie no s novým modelom Garmin tieto metriky výraznejšie prekopal a pribudlo množstvo ďalších informácií. Okrem výkonností a regenerácie máte po výjazde možnosť zadať množstvo energie a tekutín priijatých počas výjazdu. Po skončení aktivity Garmin vypočíta aký vplyv mala aktivita na vašu aeróbnu a anaeróbnu zónu.

Okrem toho ponúka Edge 530 pokročilú prácu s VO2max, odhady a možnosť uloženia novej zistenej hodnoty.

Detekcia nehôd

Nemenej zaujímavou funkciou je detekcia nehôd vďaka ktorej zariadenie odošle vašu aktuálnu polohu zvolenému kontaktu v prípade nehody. Funkcia, ktorú nechcete využiť, ale v prípade núdze za ňu budete určite veľmi vďačný.

Funkcie GroupTrack a ClimbPro

Funkcia GroupTrack umožňuje sledovať jazdcov skupiny a vďaka tomu sa jednoduchšie držať pokope.

ClimbPro zas umožňuje čítať terén s dostatočným predstihom aby ste vedeli aké stúpania vás čakajú a koľko energie si ešte potrebujete ušetriť. Vďaka tomu viete zvoliť správne tempo a neprekvapia vás nečakané stúpania.

Smart notifikácie

Na notifikácie sme si zvykli už v modeli 520, ale 530ka aj túto funkciu posúúva o niečo ďalej a počas výjazdu už naozaj nemusíte vyberať telefón z vrecka.

Tréningové plány

Už z krabice obsahuje zariadenie predpripravené plány vďaka ktorým môžete naštartovať tréningový proces a trénovať efektívnejšie. Vďaka tomu, že Garmin mnoho veci zautomatizoval, je omnoho jednoduchšie udržať sa na ceste za svojím cieľom.

Životnosť batérie

Ďalšie významné plus, hlavne pre tých ktorí používajú množstvo snímačov, radar a pod. Nový Edge vydrží dlhšie a ponúka mód šetrenia batérie.

Výrobcom udávaná výdrž batérie je 15-20 hodín, v móde šetrenia energie až do 48 hodín.

Garmin Edge 530 vs Edge 830

Ide o napohľad identické zariadenia a skoro by sa dalo povedať, že to tak naozaj je. Zásadný rozdiel je však v ovládaní. Zatiaľ viete ovládať len tlačidlami po bokoch tela, Edge 830 má dotykový displej.

Ďalší rozdiel je v možnosti práce s mapami priamo na zariadení. Dotykový displej umožňuje lepšie zadávanie mapových bodov a celkové ovládanie zatiaľ čo 530ka je vhodná na prácu s predpripravenými mapami (napr. z Garmin Connect).

Osobne preferujem jednoduchšiu tlačidlovú verziu (530), pretože pri letných intervalových tréningoch alebo počas pretekov sa často na displeji objaví pot, prípadne dažďové kvapky, alebo blato. Ovládanie dotykom sa potom stáva zložitejším a často až nepoužiteľným.

Garmin Edge 530 je naozaj vydarený GPS cyklopočítač a s kúpou som spokojný.

Väčšinu času jazdím na ceste, no pretekám prevažne na tratiach XC maratónov u nás. V zime uprednostňujem doplnkové športové aktivity - bežky, zjazdové lyžovanie, hike a beh. Na webe sa starám o obsah a rozvoj.

Oplatí sa merač srdcového tepu 4iiii Viiiiva?

Po dlhodobom teste HRM 4iiii Viiiiva som nazbieral niekoľko zaujímavých poznatkov, ktoré stojí za to zvážiť skôr, než si kúpite nový snímač srdcového tepu.

Insert na maratóny? Tubolight EVO SL

Zadné koleso dostáva predovšetkým na HT riadne zabrať a to aj pri maratónskom jazdení. Ak jazdíte karbónové ráfy, tak je riziko a potenciálna škoda ešte väčšia. Preto som sa rozhodol vyskúšať Tubolight EVO SL 29.

Wattmeter z Číny? Neskúsiš, nezažiješ.

Často som si vravel, že by bolo super zajazdiť silové intervaly na MTB, alebo si pozrieť čísla po pretekoch. Porovnávať dáta s inými pretekmi a tréningami a vyťažiť z toho ďalšie znalosti smerom k tréningu.

Garmin Edge 530

Garmin Edge 530 je skvelou voľbou pre vášnivých cyklistov, ktorí radi objavujú nové trasy, efektívne trénujú a chcú sa cítiť na cestách bezpečne.

Rock Machine – na návšteve v Kopřivnici s Jaromírom Spěšným

V januári sme dostali jedinečnú možnosť nahliadnúť pod pokrievku Kopřivnickej fabriky BIKE FUN International (BFI), kde vdychujú život bikom značiek Rock Machine, Superior a ďalším. Poďte sa pozrieť s nami.

Wattmeter z Číny? Neskúsiš, nezažiješ.

Často som si vravel, že by bolo super zajazdiť silové intervaly na MTB, alebo si pozrieť čísla po pretekoch. Porovnávať dáta s inými pretekmi a tréningami a vyťažiť z toho ďalšie znalosti smerom k tréningu.